Jak zadbać o piękny uśmiech przed ślubem?

Ślub to przepiękna ceremonia, którą przyszli małżonkowie planują zazwyczaj z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. To dobry czas na to, by zadbać także o zęby, by w tym najważniejszym dniu w życiu zachwycać gości promiennym uśmiechem. Jak zadbać o kondycję jamy ustnej?

Planowanie wizyty u stomatologa

Chcąc uniknąć kontrastu pomiędzy bielą sukni ślubnej a odcieniem zębów, najlepiej odpowiednio wcześnie zgłosić się do stomatologa. Wypełnianie ubytków czy usuwanie płytki nazębnej to podstawowe zabiegi, którym warto poddać się przed ślubem.

Niestety niektóre z pań nie zostały obdarzone przez naturę olśniewającym białym uśmiechem. Wówczas z pomocą przyjdą zabiegi medycyny estetycznej, które przywrócą zębom ich naturalną biel.

Wybielanie zębów

Już zwykłe usunięcie przebarwień sprawi, że panna młoda będzie uśmiechać się przez cały czas trwania ceremonii. Zabieg wybielania zębów można wykonać w ciągu 1-3 tygodni, zatem można zdecydować się na niego niedługo przed ślubem.

Wbrew pozorom przebarwienia nie zawsze są efektem zaniedbań człowieka. Nieestetycznie wyglądające plamki powstają na zębach wskutek długotrwałej antybiotykoterapii czy źle zbilansowanej diety. Niekiedy decydują o tym czynniki wrodzone. Istnieje mnóstwo metod wybielania zębów, lecz aby wybrać najlepszą z nich, należy udać się do stomatologa.

Aparat na zęby

Kilka miesięcy to całkiem sporo czasu na to, by dokonać skutecznej korekty wady zgryzu. Należy jednak pamiętać, że aparat na zęby oznacza szczególną dbałość o higienę jamy ustnej, częste wizyty kontrolne, a niekiedy nawet podrażnienia powodowane przez metalowe elementy.

Leczenie ortodontyczne należy rozpocząć, usuwając wszelkie ubytki. Zęby powinny być zupełnie zdrowe. Kolejnym krokiem jest wykonanie odcisku, na podstawie którego ortodonta przygotuje aparat, który założy na jednej z kolejnych wizyt. Cały plan leczenia zostanie szczegółowo omówiony ze specjalistą – pacjent uzyska harmonogram wizyt kontrolnych, na które będzie musiał się stawiać w celu przykręcenia śrubek aparatu.

Jak zadbać o piękny uśmiech przed ślubem?

Licówki

Licówki porcelanowe lub kompozytowe to równie skuteczny sposób na biały uśmiech. Dzięki nim można pozbyć się kłopotliwych przebarwień, a także dokonać zmiany kształtu zębów. Przed założeniem licówek – podobnie jak w przypadku aparatu ortodontycznego – należy również pozbyć się wszelkich kłopotów z uzębieniem.

Licówki porcelanowe należą do trwalszych i przypominają wyglądem naturalne szkliwo. Ich trwałość szacuje się nawet na 15 lat. Z kolei licówki kompozytowe wykonane są z cieńszej nakładki, która nadaje walorów estetycznych. Ich trwałość szacuje się na około 5 lat.

Domowe sposoby na piękny uśmiech

Istnieje kilka sprawdzonych metod na to, by w domowych warunkach zadbać o biel swoich zębów. Jednym ze sposobów jest płukanie ust olejem kokosowym. Usuwa on toksyny z jamy ustnej i wybiela zęby. Równie dobry efekt przyniesie płukanie ust roztworem wody z sodą oczyszczoną. Warto również powstrzymać się od spożywania napojów, które powodują przebarwienia – do takich zalicza się kawa, herbata oraz czerwone wino. Należy pamiętać też o codziennej higienie jamy ustnej. Dzięki profilaktyce zęby będą zadbane, a uśmiech oczaruje gości nie tylko w dniu ślubu.