Etapy przygotowań do ślubu i wesela

Planowanie ślubu generuje dość duże pokłady stresu, gdyż każdemu zależy na jak najlepszej organizacji najważniejszego dnia w życiu. Przygotowania należy przede wszystkim prowadzić skrupulatnie oraz w odpowiedniej kolejności. W ten sposób możliwe jest opanowanie nerwowej atmosfery i urządzenie wszystkiego w jak najlepszy sposób.

Etapy przygotowań do ślubu i wesela

Od czego zacząć przygotowania do ślubu?

Przygotowania powinny dzielić się na poszczególne etapy, warto je rozpisać już na samym początku. W ten sposób nie wkradnie się chaos, a wręcz przeciwnie – ład i porządek. Przygotowania należy rozpocząć wystarczająco wcześnie, na kilka miesięcy przed planowaną uroczystością może być już za późno. Okres ten powinien wynosić co najmniej rok. Punktem wyjścia powinien być oczywiście ustanowiony budżet i znajomość siebie wzajemnie, co do szybkości podejmowania decyzji. Rozpoczynając poszukiwania wszystkich podwykonawców, należy zdawać sobie sprawę z braku dostępności niektórych terminów. Zwłaszcza jeśli chodzi o kamerzystów, fotografów, sale weselne, czy zespoły muzyczne obłożenie może być bardzo duże. Najważniejsze jest jak najszybsze omówienie szczegółów oraz podpisanie umowy i wpłata ewentualnej zaliczki, by termin został zarezerwowany.

Jak zadbać o wszystkie czynności organizacyjne?

Wśród wielu czynności organizacyjnych znajdują się oczywiście te urzędowe. Do urzędu stanu cywilnego oraz Kościoła należy dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty. O terminach z pewnością poinformują urzędnicy oraz Księża. Znaczna większość narzeczonych decyduje się na ślub konkordatowy, dlatego niezbędne jest również wzięcie udziału w naukach przedmałżeńskich oraz udać się do poradni rodzinnej. W pierwszym etapie ustala się więc datę ślubu, rodzaj uroczystości oraz wstępną listę gości do zaproszenia. Etapem drugim jest organizacja wesela, w którym lista zadań jest znacznie dłuższa. Istotna jest oprawa muzyczna, wizualna, a także organizacja cateringu oraz wystrój Sali i Kościoła. We wszystkich ustaleniach powinno brać udział oboje narzeczonych.