Pielęgnacja skóry tłustej - o czym warto wiedzieć?

Skóra tłusta jest dość trudnym i wymagającym w pielęgnacji rodzajem cery. Naszym głównym celem jest ograniczenie wydzielania sebum, zmniejszenie widoczności porów oraz nadanie skórze zdrowego wyglądu. Elementem, który bywa często pomijany w pielęgnacji cery tłustej, jest nawilżanie – podstawowym błędem, który popełnia wiele posiadaczek takiej cery, jest ograniczenie lub wręcz pomijanie w pielęgnacji nawilżania, w przeświadczeniu, że skóra tłusta go nie potrzebuje. To błąd, gdyż prawidłowa pielęgnacja skóry tłustej powinny łączyć działanie matujące, złuszczające i nawilżające, gdyż tylko w ten sposób możemy pomóc jej odzyskać równowagę.

Czym charakteryzuje się skóra tłusta?

Skórę tłustą dość łatwo rozpoznać. To grubsza skóra, na której powierzchni wyraźnie widoczne są pory. W ciągu dnia dość intensywnie się wyświeca, co powoduje nadmierna produkcja sebum. Cerę tłustą możemy rozpoznać także po jej „zachowaniu” w ciągu dnia – jeśli w krótkim czasie po umyciu, skóra zaczyna się wyświecać, do tego na jej powierzchni widoczne są rozszerzone pory, a nasza cera ma sporą tendencję do zapychania się i powstawania niedoskonałości – istnieje spore prawdopodobieństwo, że jest ona tłusta.

Dobrą wiadomością dla posiadaczek cery tłustej jest natomiast fakt, że na takiej skórze dużo później pojawiają się zmarszczki. Jest to także cera mniej wrażliwa, przez co jej pielęgnacja pod wieloma względami może okazać się łatwiejsza. Sekretem skutecznej pielęgnacji takiej skóry jest zachowanie równowagi między absorbowaniem nadmiaru sebum i złuszczaniem a nawilżaniem.

Jak każda skóra, także tłusta cera potrzebuje bowiem nawilżenia, a zaniechanie działań w tym kierunku daje zawsze efekt przeciwny od zamierzonego i objawia się jeszcze intensywniejszą produkcją sebum. Wprowadzając nową pielęgnację, warto także uzbroić się w cierpliwość i dać skórze ok. 14-30 dni na wyregulowanie się. Jeśli postawimy na odpowiednie kosmetyki do skóry tłustej, efekty nadejdą i będą bardziej niż satysfakcjonujące!

Pielęgnacja skóry tłustej - o czym warto wiedzieć?

Jakie kosmetyki do skóry tłustej wybrać? Na jakie składniki stawiać, a jakich unikać?

Skóra tłusta wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Ich kluczowym zadaniem jest ograniczenie wydzielania sebum i co za tym idzie, sprawienie, że skóra będzie mniej świeciła się w ciągu dnia, makijaż będzie lepiej się na niej utrzymywał, a pory staną się węższe i mniej widoczne. Takie efekty są w stanie zapewnić tylko profesjonalne kosmetyki do skóry tłustej, których skład bazuje na odpowiednich składnikach o ukierunkowanym działaniu.

Posiadaczki skóry tłustej powinny szukać w składach kosmetyków pielęgnacyjnych takich substancji, jak m. in. niacynamid, cynk, witamina C, peptydy oraz kwas salicylowy (BHA), które będą regulowały produkcję sebum i jednocześnie wspierały naturalne procesy funkcjonowania skóry. Należy natomiast unikać ciężkich olei, nadmiaru emolientów, a także silikonów, które mogą zapychać cerę tłustą i powodować powstawanie na niej niedoskonałości. Odpowiedniego nawilżenia cerze tłustej dostarczą kwas hialuronowy, kolagen, a także ceramidy zawarte w lekkich kremach o żelowej konsystencji, które idealnie sprawdzą się w codziennej pielęgnacji skóry tłustej.

Ważne miejsce w pielęgnacji skóry tłustej powinny zajmować także kwasy i retinoidy, które będą regulowały proces złuszczania się naskórka, pozwalając skutecznie walczyć z szarym i ziemistym wyglądem cery, na który często skarżą się posiadaczki skóry tłustej. Prawidłowa pielęgnacja skóry tłustej powinna opierać się na trzech filarach – oczyszczaniu, złuszczaniu i nawilżaniu realizowanych za pomocą wysokiej jakości, profesjonalnych kosmetyków stworzonych specjalnie z myślą o codziennych potrzebach skóry tłustej.