Sukienka koktajlowa. Jak wybrać, z czym nosić? Rozwiewamy wątpliwości!

może nie królują na ulicy, jednak nadal stanowią część damskiej garderoby, bez której nie może obejść się żadna kobieta. Mając z reguły charakter okolicznościowy, stanowią one ubiór przeznaczony na różnego rodzaju imprezy, te bardziej lub mniej formalne. Rodzajów i modeli sukienek jest wiele. Ta, którą dzisiaj poddamy analizie, to sukienka koktajlowa. Jaka powinna być i kiedy można ją założyć?

Przyjęcia, na którym króluje sukienka koktajlowa

Z pewnością większość kobiet spotkała się z określeniem sukienka koktajlowa, choć na dobrą sprawę, nie wie tak do końca, jaki jest to fason i na jaką okazję pasuje. Spowodowane jest to rodowodem tego typu ubioru, który wywodzi się z wyższych klas Europy Zachodniej i USA. To właśnie tam organizowane są tzw. cocktail party, czyli na wpół formalne imprezy, na których spotykają się możni tego świata. Jeszcze do niedawna nie były one znane w naszej szerokości geograficznej, jednak szybko się to zmienia. Raczkującym odpowiednikiem tego typu spotkań są wszelkiego rodzaju biznesowe przyjęcia z cateringiem, które odbywają się z reguły na stojąco i pozwalają na przeprowadzenie dyskretnych rozmów o charakterze biznesowym.

Sukienka koktajlowa. Jak wybrać, z czym nosić? Rozwiewamy wątpliwości!

Coraz większe otwarcie Polski na świat z pewnością przyniesie popularyzację tego typu imprez i koktajl party ma duże szanse zagościć u nas na dobre. Z tego powodu praktycznie wszyscy cenieni producenci damskiej konfekcji od dawna wprowadzają na krajowy rynek modele sukienek koktajlowych, które są dyskretnie eleganckie i nadają się na każde mniej lub nawet bardziej formalne spotkania.

Sukienka koktajlowa – cechy charakterystyczne

Jeśli zastanawiamy się, jak sukienka koktajlowa wygląda, to najprostszym przykładem do wyłożenia jej stylu i fasonu, będzie klasyczna mała czarna. Jest to prawdopodobnie najbardziej uniwersalny strój, który nadaje się zarówno na bardzo oficjalne, jak i mniej formalne imprezy. Dress code małej czarnej wpisuje się praktycznie wszędzie i jeśli jej długość oraz dekolt spełnia wymogi przyzwoitości, spokojnie może pełnić rolę sukienki koktajlowej. To jednak dopiero wierzchołek możliwości, bo do wyboru mamy o wiele więcej modeli tego typu sukienek. Zanim na którąś się zdecydujemy, warto poznać zasady ich wyboru i tego, jak je nosić. Oto kilka z nich:

  • Krój i długość – w tym przypadku dobrze jest wybrać fason elegancki i prosty. Sukienka ma się prezentować klasycznie, ale bez zbytniego przepychu. Z tego jej względu długość nie może być zbyt długa lub zbyt krótka. Najlepiej, jeśli oscyluje w okolicach kolan.
  • Kolor sukienki – stawiamy na klasyczne kolory, czerń jest tutaj najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ale równie dobrze sprawdzi się granat, a także ciemna zieleń czy stonowana czerwień.
  • Dekolt, wycięcia i ozdoby – tutaj także nie można przesadzić. Dekolt sukienki powinien być dyskretny, a w przypadku kroju z ramiączkami, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w pasujący do stylizacji żakiecik. W przypadku ozdób i wycięć możemy pozwolić sobie na efektowne wstawki z koronki czy materiału lub dyskretne i stonowane wycięcia, jednak nie przesadzamy. Sukienka ma być elegancka, a ozdoby dyskretne. Dotyczy to także biżuterii, która powinna być raczej skromna niż efektowna.

Przy wyborze sukienki koktajlowej warto mieć na uwadze to, że założymy ją prawdopodobnie na imprezę, gdzie przez większość czasu będziemy stać. Warto zatem zadbać o to, aby była ona w miarę wygodna i niezbyt obcisła, co zwiększy komfort jej noszenia.