Jak wygląda organizacja chrztu dziecka?
Organizacja chrztu dziecka to bez wątpienia spore wyzwanie dla rodziców. Muszą mieć oni na głowie mnóstwo spraw i obowiązków, które należy spełnić, aby dziecko zostało z godnością przyjęte do wspólnoty Kościoła. Jak wygląda kwestia organizacji takiej uroczystości?
Kiedy należy ochrzcić dziecko?
Jest to jedno z najczęstszych pytań młodych rodziców. Szacuje się, że dziecko powinno być ochrzczone maksymalnie kilka miesięcy od urodzin. Nie ma żadnych dokładnych reguł odnośnie terminu chrztu. Część rodziców celowo jednak opóźnia ten fakt z racji, że preferują, aby dziecko samo decydowało o tym, czy chce być ochrzczone. Niekiedy zdarza się sytuacja, że osoba dorosła podchodzi do sakramentu chrztu, gdyż jej rodzice nie zdecydowali się na chrzest bez uprzedniej zgody dziecka.
Jak to wygląda od strony formalnej?
Za chrztem stoi również szereg formalności, które należy spełnić. Pierwszym z nich jest konieczność udania się do biura parafialnego co najmniej miesiąc przed planowaną datą chrztu. Należy przedstawić akt urodzenia dziecka oraz akt ślubu rodziców. Niektóre parafie wymagają również zaświadczenia od chrzestnych, że przystąpili w ostatnim czasie do sakramentu spowiedzi. Dużym błędem wielu rodziców jest rezerwowanie przyjęcia jeszcze przed pójściem do biura parafialnego. Bardzo często parafia ma bardzo ściśle określone terminy, w których mogą odbywać się chrzty. Dobrym rozwiązaniem jest zatem załatwienie formalności kościelnych, a dopiero potem organizacja przyjęcia dla najbliższych.
Jak wybrać rodziców chrzestnych?
W przypadku dużych rodzin wybór rodzica chrzestnego może być nie lada problemem. Najczęściej kierujemy się naszą sympatią do danej osoby. Należy jednak pamiętać, że Kościół również stawia swoje warunki w tej sytuacji. Musi to być koniecznie osoba, która jest katolikiem, przyjęła sakrament bierzmowania oraz nie żyje w związku niesakramentalnym. Dopiero, jeśli spełni wszystkie wymagania, może zostać oficjalnie rodzicem chrzestnym dziecka. Niekiedy zdarza się sytuacja, że rodzic chrzestny na szybko musi nadrabiać przyjęcie sakramentu bierzmowania, gdyż nie przyjął go w czasach młodości.