Jak odpowiednio ubrać niemowlę i starsze dziecko do chrztu?

Rodzice, którzy pragną ochrzcić swoje dziecko muszą pomyśleć nie tylko o ustaleniu terminu uroczystości, wyborze rodziców chrzestnych oraz zorganizowaniu skromnego przyjęcia dla rodziny. Bardzo ważnym elementem przygotowań do tego ważnego wydarzenia jest także wybór odpowiedniego stroju, w którym nasza pociecha przyjmie sakrament Chrztu Świętego. W jaki strój ubrać niemowlę do chrztu, a w jaki starsze dziecko?

Odpowiednie ubranko do chrztu dla niemowlęcia

Zdecydowana większość rodziców decyduje się na ochrzczenie swojej pociechy kilka miesięcy po jej narodzinach. Strój dla niemowlęcia powinien być nie tylko odpowiedni pod względem wymogów liturgicznych, ale przede wszystkim wygodny dla dziecka i właściwie dostosowany do pory roku. W lecie możemy postawić na lekką, białą szatkę, a kolei w zimie należy pomyśleć o nieco cieplejszym okryciu, pod którym nasze dziecko komfortowo i przyjemnie spędzi czas w kościele.

Wybierając ubranko do chrztu dla niemowlęcia, które jeszcze nie chodzi ani nie siedzi, szczególną uwagę należy poświęcić jego wygodzie. Szatka nie powinna posiadać sztywnych elementów (np. kołnierzyka), który może niepotrzebnie uciskać maluszka w okolicach szyjki i powodować jej podrażnienia. Warto także zrezygnować z ubranek wyposażonych w zapięcia i szelki zlokalizowane w okolicach pleców, gdyż mogą one uwierać dziecko podczas leżenia w wózku oraz niepotrzebnie je stresować podczas uroczystości.

Kolorystyka ubranka, które wybierzemy na Chrzest Święty dziecka powinna być odpowiednia do powagi uroczystości. Najbezpieczniej jest wybrać tradycyjną, białą szatkę, w której do sakramentu przystępuje większość małych dzieci. Biały kolor jest symbolem niewinności i najlepiej pasuje do tej wyjątkowej okazji. W sytuacji, kiedy postawimy na inny kolor ubranka, aby nie popełnić gafy warto swój wybór skonsultować z księdzem, z którym dopełniamy formalności przedchrzcielnych.

Jak odpowiednio ubrać niemowlę i starsze dziecko do chrztu?

Biała sukienka i garniturek do chrztu dla starszego dziecka

Coraz więcej rodziców decyduje się na ochrzczenie już starszego dziecka. Maluchy, które samodzielnie siadają lub chodzą na własnych nóżkach powinny zostać ubrane stosownie do uroczystości oraz swojego wieku. Dla dziewczynek najlepiej sprawdzi się biała sukieneczka w komplecie ozdobną opaską na główkę, z kolei doskonałym wyborem dla chłopców będzie modny garniturek do chrztu utrzymany w stonowanej, odpowiedniej do powagi uroczystości kolorystyce.

Ubranko do chrztu dla starszego dziecka powinno być wygodne, dopasowane do sylwetki oraz umożliwiać mu swobodne poruszanie się zarówno podczas uroczystości w kościele, jak i w czasie przyjęcia. Powinno być także dobrze dostosowane do aktualnie panującej pory roku oraz warunków panujących w świątyni. Rodzice kupując garniturek do chrztu dla chłopca mogą postawić na komplet składający się z samej koszuli, muszki oraz spodni, który doskonale sprawdzi się w ciepłe letnie dni. Na chłodniejsze miesiące warto natomiast postawić na komplet z dodatkową marynarką, która ochroni malucha przed chłodem.