Rodzaje tkanin

Początkujący adepci krawiectwa, często maja problem z rozpoznawaniem poszczególnych rodzajów tkanin. Tak naprawdę jest to bardzo ważne, gdyż na rynku istniej wiele różnych rodzajów tkanin, które różnią się od siebie diametralnie. Ktoś, kto chce rozpocząć swoją przygodę z krawiectwem lub po prostu zleca jakiś projekt w tym zakresie, powinien trochę zainteresować się tym tematem, aby nie żałować później swojej niewiedzy i nie popełniać już na początku błędów.

Jak dzieli się tkaniny

Tkaniny można dzielić ze względu na aspekt wizualny. Składa się na to szereg czynników, takich jak to czy materiał dobrze się układa, czy ma odpowiedni połysk, czy odwrotnie – jest matowy, czy ma fakturę oraz jak prezentuje się jego kolor. Kolejnym kontekstem, w jakim można oceniać tkaninę są kwestie techniczne. Należą do nich, takie rzeczy jak przepuszczalność powietrza, łatwość kurczenia się oraz gniecenia czy działanie pod wpływem temperatury (na przykład podczas prasowania). To jakie parametry prezentuje dana tkanina, zależy głównie od materiału, z jakiego została wykonana.

Rodzaje tkanin

Z czego produkuje się tkaniny

Podstawowym podziałem są tutaj tkaniny naturalne oraz chemiczne. Włókna naturalne to głównie bawełna. Jest to najpopularniejszy surowiec. Zawdzięcza to swoim właściwościom, gdyż bawełna jest trwała, nie jest elastyczna oraz łatwo ją zabarwić na pożądany kolor. Do innych, naturalnych tkanin zalicza się len, konopie, pokrzywę, jutę, wełnę, kaszmir czy jedwab. Te ostatnie mają dość specyficzne właściwości i nie nadają się do produkcji wszystkiego rodzaju ubrań, głównie ze względu na swoją delikatność.

Istnieją również włókna chemiczne. Należą do nich produkty z elastanu, charakteryzujące się wysoką sprężystością. Celulozowe, poliestrowe, poliamidowe czy akrylowe. Mają one zupełnie inną charakterystykę i nie powinny być używane zamiennie do naturalnych tkanin, ale jedynie w uzasadnionych sytuacjach.

Warto wspomnieć, że sztuczne włókna często powodują alergie, co jest jednym z powodów, dlaczego nie są zalecane do produkcji odzieży.