Makijaż, a kolor oczu

Odpowiednie dobranie kolorystyki makijażu, w tym przede wszystkim cieniowania oczu, do koloru tęczówki, do rzecz bardzo istotna, a na ważniejsze okazje po prostu konieczna. Nie jest to kwestia bardzo skomplikowana i jeśli tylko ktoś będzie podążał za zasadą, że im ciemniejsze oczy, tym kolorystyka może być bardziej wyrazista, a im jaśniejsze oczy, włosy i cera, tym kolorystyka powinna być jaśniejsza, raczej nie należy się spodziewać większych wpadek. Wszystko powinno się udać. Nie oznacza to oczywiście, że można całkowicie rezygnować z głębszej wiedzy w tym temacie. Warto mieć przynajmniej ogólny ogląd.

Makijaż, a kolor oczu

Zieleń

Zielone oczy można określić nawet mianem pułapki dla osoby przygotowującej makijaż, ponieważ można je bardzo łatwo podkreślić wykorzystując cienie zielone lub niebieskie. Wielu wizażystów poleca właśnie takie rozwiązanie, ale niemal zawsze są to profesjonaliści, dla których praca z kolorówką nie ma żadnych tajemnic. W przypadku robienia domowego makijażu jest już trudniej i zazwyczaj trzeba się bardzo postarać, by odpowiednio dobrać odcienie. Bardzo łatwo jest spowodować wizualne rozmycie lub po prostu zrobić sobie na twarzy plamę poprzez dobranie kolorów, które nie będą komplementarne. Dlatego zazwyczaj lepiej jest wybierać brązy lub kolory sugerujące zloto. Beż także jest dobrym rozwiązaniem. Trochę bardziej trzeba znów uważać na odcienie fiolet, bo fiolet i inne kolory kontrastowe będą się bardzo wyróżniały i przez to wszystkie błędy będą zwielokrotnione. Jeśli chodzi o usta, najlepszym uzupełnieniem makijażu oczu będzie szminka różowa lub purpurowa.

Błękit

Oczy niebliskie dają spore pole do popisu, ponieważ stosunkowo łatwo jest je uwydatnić. Najlepiej do tego sprawdzają się kolory opalizujące jasne, takie jak stal, srebro i złoto, ale można tez pójść w zupełnie przeciwnym kierunku i sięgnąć po granat, brązy, a nawet czerń. Z tą uwagą, że tego typu kolory powinny być nakładane od kącików oczu. Ogólnie rzecz biorąc, blondynka z niebieskimi oczami jest w stanie sprawić, że każdy kolor w okolicach jej oczu będzie dobry, ale róż i odcienie czerwonego to pewne ryzyko, ponieważ łatwo uzyskać efekt oczu zmęczonych.

Rzęsy w takim układzie należy pociągnąć tuszem brązowym lub czarnym. Z kolei szminki mogą być bardzo różne. Poleca się szminki makowe, łososiowe,, pomarańczowe, śliwkowe i bordowe, czyli do wyboru mamy całą feerię barw.

Brąz

Oczy brązowe, piwne, mogą być podkreślane także z użyciem kolorów ciemnych, w tym samego brązu. Jest to, pomimo często powtarzanych opinii, bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza na co dzień, kiedy chce się powiększyć i uwidocznić oczy, ale nie szuka się rozwiązań krzykliwych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest dodanie złotych akcentów, dzięki którym oczy będą się wydawały głębsze i wyraźniejsze. Klasycznym rozwiązaniem dla brązowych oczu są oczywiście zielenie. Ciemniejsze odcienie błękitu także sprawdzają się bardzo dobrze. Zawodowcy często sięgają po kolor niebieski, ale amatorki powinny z niego korzystać tylko wtedy, kiedy są pewne swoich ruchów.

Szarości

Oczy szare wymagają korzystania z kolorów niebieskiego i zielonego, które odbierają i trochę nostalgii i dodają życia. Do tego warto jest dodać śladów srebrnych i grafitowych. Smokey eyes to podejście do makijażu oczu, które zostało wręcz stworzone do sparowania go z oczami szarymi. Bardzo istotne jest silne podkreślenie rzęs na ciemne kolory, zwłaszcza na kolor czarny, dzięki czemu oczy staną się gwiazdami świecącymi na mrocznym horyzoncie. Z kolei szminki powinny być spokojne, stonowane, głównie różowe i w kolorze nude.