Wszystko o perfumach
Fenomen perfum
Można uznać, że perfumy stanowią niezbędną część garderoby, głównie damskiej. Dobrze dobrany zapach czyni każdy dzień znacznie lepszym, a podejmowanie wszelkich codziennych wyzwań jest znacznie łatwiejsze. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że najlepszym rozwiązaniem jest wydłużenie procesu wyboru swoich ulubionych perfum. Zakupy w tym zakresie powinny być jak najbardziej przemyślane, a już na pewno nie były wynikiem przypadku, czy też pośpiechu.
Nuty zapachowe
Główny podział nut zapachowych zakłada ich trzy rodzaje: nutę głowy, serca oraz bazową. Nuta głowy to zapach, który utrzymuje się najkrócej, zaledwie kwadrans, lecz jest najbardziej intensywna. Jest to zapach, który wyczuwa się niezwłocznie po spryskaniu ciała perfumami. Najważniejszą jest nuta serca, ponieważ odczuwany zapach jest połączony z zapachem skóry, trwa to mniej więcej 4 godziny. Oczywistym jest natomiast fakt, że zapach prezentuje się inaczej na każdej osobie, należy więc brać tę informację pod uwagę. Najdłużej utrzymuje się na ciele nuta bazowa, czasami jednak po kilku godzinach staje się ona niewyczuwalna, co powoduje znaczne utrudnienie w wyborze idealnych dla siebie perfum.
Stopnie intensywności perfum
To, że perfumy powinny być trwałe i wydajne jest jak najbardziej słusznym stwierdzeniem, jednak czasami ich intensywność przeszkadza użytkownikom. Warto więc zapoznawać się ze składem poszczególnych rodzajów perfum. Jeżeli chodzi o klasyczne perfumy, to zawierają one w sobie blisko połowę olejków zapachowych, które rozpuszczone są w dość wysokiej zawartości mocnej odmiany alkoholu. Wody perfumowane natomiast mają w sobie mniejsze stężenie tych samych olejków. Są one rozpuszczone w równie mniejszej ilości alkoholu. Kolejne rodzaje perfum to woda toaletowa, woda kolońska oraz tak zwane mgiełki. Zawartość olejków i alkoholu jest w nich oczywiście najmniejsza, co przekłada się na krótszą trwałość, jednak istnieje wielu zwolenników lżejszych form zapachów, które są również tańszymi odpowiednikami.