Co dobrze jest wiedzieć o raku szyjki macicy?

Jak powszechnie wiadomo w przypadku nowotworów bardzo ważna jest profilaktyka. Rak, który jest wykryty we wczesnym stadium to większe szanse na skuteczne leczenie. Nie inaczej rzecz wygląda w przypadku raka szyjki macicy, gdzie bardzo istotne jest regularne wykonywanie badań cytologicznych. Czy rak szyjki macicy jest niebezpieczny? Jakie są jego główne przyczyny? Jakie daje objawy? Na czym polega leczenie? Z całą pewnością warto znać odpowiedzi na te pytania.

Rak szyjki macicy – co warto wiedzieć o tym nowotworze?

W komórkach, które wyścielają szyjkę macicy może dojść do rozwoju raka. Rak szyjki macicy w ponad 90% przypadków powodowany jest przez wirusa HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego. Wirus HPV wysokiego ryzyka to wirus typu HPV–16 i wirus typu HPV-18. Najczęściej występującym rodzajem raka szyjki macicy jest rak płaskonabłonkowy, który zaczyna rozwijać się w strefie transformacji, czyli w miejscu, w którym szyjka macicy łączy się z zewnętrzną szyjką macicy. Innym typem nowotworu szyjki macicy jest gruczolakorak. Do czynników ryzyka, które mogą być bezpośrednią przyczyną rozwoju raka szyjki macicy należą między innymi takie czynniki jak: obniżony układ odpornościowy, regularne palenie tytoniu, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, wczesne rozpoczęcie inicjacji seksualnej (przed 16 rokiem życia), częsta zmiana partnerów seksualnych czy też nieprawidłowa dieta. Podobnie jak wiele innych nowotworów w przypadku raka szyjki macicy wczesne stadium choroby jest bezobjawowe. Po pewnym czasie kobieta może zaś zaobserwować takie niepokojące symptomy jak: ciągłe upławy, krwawienia międzyokresowe, ból w trakcie stosunku, a w przypadkach bardzo zaawansowanych trudności w oddawaniu moczu lub stolca.

Co dobrze jest wiedzieć o raku szyjki macicy?

Leczenie raka szyjki macicy – na czym polega? Jakie są rokowania?

Do diagnozowania raka szyjki macicy służy rozmaz szyjkowy znany pod nazwą badania cytologicznego. Zmiany komórkowe w badaniu cytologicznym stanowią podstawę do wykonania dalszych badań dodatkowych. Warto przy tym zaznaczyć, że przedinwazyjne stadium rozwoju raka szyjki macicy można całkowicie wyleczyć. Dlatego też profilaktyka jest w tym przypadku ogromnie ważna. Natomiast rak szyjki macicy wykryte w zaawansowanym stadium nie daje dobrych rokowań. Na czym polega leczenie raka szyjki macicy ? Może ono obejmować zabiegi chirurgiczne, chemioterapię, radioterapią lub też brachyterapię. Wybór metody leczenia zależy od stopnia rozwoju nowotworu i stanu pacjentki. Leczenie ustalane jest indywidualnie. We wczesnym stadium zaawansowania najczęstszą metodą jest leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu nowotworu z marginesem tkanek. W przypadku kobiet, które planują macierzyństwo wczesne stany rakowe można leczyć oszczędzająco poprzez konizację szyjki macicy lub trechelektomię radykalną. Jeżeli zaś chodzi o radioterapię to może być ona zarówno samodzielną, jak i uzupełniającą formą leczenia. Chemioterapie natomiast stosuje się z reguły u kobiet z rakiem rozsianym, a także wtedy gdy po operacji dochodzi do nawrotów choroby.