Cukinia i jej unikalne właściwości zdrowotne
Cukinia jest idealnym wyborem dla wszystkich osób, które chcą jeść smacznie i zdrowo. Jej delikatny smak pozwala na łączenie z dowolnymi składnikami, a niska kaloryczność sprawia, że bez ograniczeń mogą po nią sięgać także odchudzające się i dbające o zgrabną sylwetkę. Cukinia jest także cennym składnikiem diety antynowotworowej, a jej regularne spożywanie chroni wzrok oraz pozwala utrzymywać ciśnienie krwi na właściwym poziomie.
Cukinia i jej krótka charakterystyka
Cukinia należy do rodziny dyniowatych, a jej ojczyzną jest Ameryka Południowa. Posiada bardzo szerokie spektrum zastosowań kulinarnych – na jej bazie możemy przygotować wiele potraw, w tym placki z cukinii, zupę-krem, leczo, cukinię nadziewaną mięsem mielonym, a nawet cukiniowe ciasto. Oprócz samego warzywa, w kuchni wykorzystać można także kwiaty cukinii, które smaży się w cieście naleśnikowym lub piecze w piekarniku. Subtelny smak cukinii świetnie współgra z bardziej wyrazistymi i kwaskowatymi dodatkami – poleca się zestawiać ją np. z pomidorami, czosnkiem, cytryną oraz parmezanem.
Cukinię warto spożywać jak najczęściej nie tylko z powodu jej znakomitego, uniwersalnego smaku. Warzywo to posiada bowiem wiele cennych właściwości zdrowotnych. Cukinia jest doskonałym, naturalnym źródłem witaminy A, witamin z grupy B oraz witaminy C. Oprócz tego, w jej składzie znajdziemy także minerały, w tym wapń, żelazo, sód, potas oraz jod. Ogromną zaletą cukinii jest jej bardzo niska kaloryczność (zaledwie 15 kcal w 100 g), dzięki której po warzywo to mogą bez ograniczeń sięgać osoby odchudzające się i dbające o linię.
Cukinia jest warzywem lekkostrawnym, delikatnym w smaku oraz posiada działanie alkalizujące, przez co jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na wrzody żołądka, zgagę oraz nadkwaśność. Będzie optymalnym wyborem także dla chorujących na cukrzycę, gdyż jej niski indeks glikemiczny nie będzie powodował gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi oraz dodatkowo będzie obniżał IG pozostałych składników dania.
Cukinia w kuchni – co dobrego można przygotować na jej bazie?
Kluczem do uzyskania jak najlepszego smaku dań na bazie cukinii jest wybór odpowiednich warzyw. Kupując cukinię starajmy się wybierać warzywa nie dłuższe niż 30 cm, o błyszczącej i nieuszkodzonej skórce. Istotna jest także waga warzywa – im większa, tym cukinia będzie smaczniejsza. Po zakupie warto umieścić warzywa w suchym i chłonnym miejscu. Należy unikać natomiast długiego przechowywania cukinii w lodówce (traci smak) oraz trzymania jej w bliskim sąsiedztwie owoców i warzyw wydzielających etylen (m. in. pomidorów, jabłek i cytrusów).
Cukinia posiada bardzo uniwersalny smak, który pozwala na jej wykorzystywanie w kuchni na wiele różnych sposobów. Na bazie cukinii możemy przygotować smakowite zupy warzywne, zupy-kremy, zapiekanki, makarony, placki z cukinii (przepis dostępny na stronie: https://szefsmaku.pl/placuszki-z-cukinii/), leczo, a także słodkie wypieki. Cukinia może być pieczona, smażona, grillowana oraz gotowana. Mnogość zastosowań pozwala w pełni wykorzystać najlepsze, co ma do zaoferowania to warzywo oraz sięgać po nie tak często, jak to tylko możliwe.