Jak przestać chrapać i lepiej się wysypiać?

Chrapanie to bardzo powszechna przypadłość. Nie ma jednej przyczyny – może wynikać z wadliwej budowy nosa albo po prostu ze zmęczenia. Tak czy owak, mocno przeszkadza w spaniu, również osobie towarzyszącej. Czy można z tym skutecznie walczyć?

Co pomaga na chrapanie?

Sprawdzony sposób na chrapanie to spanie na boku zamiast na wznak. Chrapaniu sprzyja także nadwaga – nadmiar tkanki tłuszczowej na szyi i klatce piersiowej utrudnia oddychanie, dlatego warto zadbać o prawidłową masę ciała. Winna chrapania może być również alergia, a w jej zwalczaniu pomagają nie tylko leki, ale też odpowiednio przygotowane miejsce do spania, czyli czysta, hipoalergiczna pościel z jedwabiu oraz dokładne wywietrzenie pokoju.

W przypadku wad anatomicznych, jak skrzywiona przegroda nosowa, wskazana jest konsultacja z lekarzem, warto też sprawdzić, czy nie chodzi o bezdech senny, który może mieć naprawdę poważne konsekwencje dla zdrowia. Niektórym osobom pomagają specjalne urządzenia, jak klips do nosa czy wkładki udrażniające nos, nie wszyscy jednak potrafią się do takich gadżetów przyzwyczaić, dlatego wygodniejsza może być elastyczna opaska przeciw chrapaniu, zakładana na głowę.

Niższa temperatura ułatwia zasypianie

Zbyt wysoka temperatura źle wpływa na organizm i właśnie nocą często się to odczuwa, kiedy nie można normalnie zasnąć. Za optymalną do spania uznaje się temperaturę z przedziału 16-20 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza powinna być w granicach 40-60 procent – w takich warunkach oddycha się lepiej, a błona śluzowa się nie wysusza, znika więc jedna z częstszych przyczyn chronicznego chrapania.

Latem przyda się jedwabna pościel, która zapobiega przegrzewaniu się ciała oraz nadmiernej potliwości. Jeśli nie cały komplet, to chociaż poszewka na poduszkę powinna być z naturalnego jedwabiu, tak by ułatwić sobie oddychanie i sprawne odprowadzenie wilgoci z karku oraz skóry głowy.

Dobrze przygotowane miejsce do wypoczynku

W bardzo wielu przypadkach chrapanie da się ograniczyć po prostu poprawiając warunki do spania. Niewygodne łóżko czy drapiąca pościel utrudniają zasypianie, nawet gdy człowiek jest bardzo zmęczony, a mało komfortowa pozycja sprzyja chrapaniu. Co innego, gdy materac ma idealnie dobraną twardość, a szorstką pościel zastępują jedwabne poszewki, a do tego piżama jest z miękkiego, przewiewnego materiału.

Jak przestać chrapać i lepiej się wysypiać?

Do spania musi być ciemno

W spokojnym, głębokim śnie przeszkadza też nadmiar bodźców, a zwłaszcza niemal ciągła ekspozycja na światło. Nie chodzi tu tylko o lampy, bo źródłem światła są również urządzenia elektroniczne jak telewizor czy laptop. Emitowane przez nich światło niebieskie mocno upośledza wydzielanie melatoniny, zaś bez tego hormonu ciężko będzie zasnąć, ponieważ rolą melatoniny jest właśnie podtrzymywanie naturalnego rytmu dobowego organizmu.

Suplementy z melatoniną działają tylko połowicznie, więcej korzyści przyniesie zadbanie o właściwe warunki w sypialni. W ograniczaniu bodźców pomoże między innymi jedwabna opaska na oczy, która nie przepuszcza światła i tym samym ułatwia szybkie zasypianie. Więcej o takich rozwiązaniach na stronie https://elite4u.pl/.